کنترل استفاده از گوشی در زندگی زناشویی

خانه انجمن ها اتاق گفتگوی دوره‌ی «مدیریت مصرف رسانه در خانواده» کنترل استفاده از گوشی در زندگی زناشویی

نمایش 2 پاسخ رشته ها
  • نویسنده
      سیدحسین امین جواهری
      مشارکت کننده

سلام به دوستان
      مدتی است در حوزة رسانه و زندگی زناشویی به مسئله ای می اندیشم که شاید مسائل زندگی افراد مختلفی باشد، زندگی من نیز خیلی دور از این مسئله هم نیست.
      استفاده هایی که از گوشی می توان برد، لزوما وابسته به زندگی زناشویی یا مجردی نیست. حداقل برای زندگی ما نیست. مثلا همسرم دوستانی دارد که در شبکه های اجتماعی مخصوصا اینستاگرام، زندگی شخصی خود را به نمایش می گذارند و قطعا وقت بسیاری را برای کپشن و پست خواهند گذاشت اگر هزینه ای هم نکنند. برای ما در نگاه اول و در گفتگوی اولیه این کار تقبیح شد. نمیدانم این تقبیح سلیقه ای است یا اصولی است. اما استفاده های دیگری داریم، برای مثال من با گوشی کارها و پیگیری امور را انجام می دهم و خب بعضا با تلفن لحظه های بسیاری صحبت می کردم. یا هردو صفحات اینستاگرام متفاوتی را دنبال می کنیم (خانم صفحات هنری، من صفحات خبری) و خب این زمانی را از دوی ما به خودش اختصاص می دهد.
      دوست دارم تجارب افراد مختلف در کنترل زمانی و یا مدیریت مواجهه با گوشی و شبکه های اجتماعی در زندگی زناشویی را بدانم. به هر حال هرچه نسل جوان تر باشد، درگیری بیشتری با این فضا دارد… و قعا زمان باهم بودن زن و شوهر به خاطر مشغله ها و فشردگی کارها، محدود خواهد بود. این شرایط و محدودیت ها چطور می تواند ما را در کنترل استفاده از گوشی همراه کمک کند و زندگی را بهینه و پرنشاط بخشد.
      ممنون از همگی

الهام اسماعیلی
      مشارکت کننده

سلام
      ما هم به عنوان يك زوج جوان فعال در حوزه ي رسانه با اين مشكل مواجه بوديم. همسرم به واسطه ي گروه هاي مختلف كاري كه در تلگرام داشت، هميشه آنلاين بود و هميشه در دسترس. اين مسئله موجب آزردگي خاطر من بود، خصوصاً ابتداي زندگي مشترك. تذكر دادن هم فايده اي نداشت و ميگفت كه كار دارم و به كارهام مي رسم. من از بيرون شاهد بودم كه كاري كه در گروه از ايشون وقت مي گرفت مثلاُ ٥ دقيقه بود و مابقي را در كانال هاي تلگرامي يا پيج هاي اينستاگرامي سر ميكرد تا همكار محترمش جوابش رو بده و او دوباره به كار برگرده و دوباره اين دور تكرار ميشد.
      اما خودشون متوجه اين فرآيند نبودند. هميشه آنلاين بودند تا چيزي رو از دست ندهند. اين كار بنظرم فقط توهم آگاه بودن از همه چي و خبر دار بودن رو به آدم ميده. بعد از مدتي كه گوشي همسرم خراب شد و نشد مثل قبل آنلاين باشه و فيلتر شدن تلگرام هم مزيد بر علت شد. متوجه شديم كه خيلي هم چيزي رو از دست ندادند. براي اطلاع از اخبار، سايت هاي خبري رو چك مي كرديم. گروه هاي كاري محدود به ساعت خاصي شدند. همكارا مي دونستند كه از فلان ساعت به بعد آنلاين نيستند. اسكرول كردن در اينستاگرام رو كم كرديم. درباره ي پست ها و استوري هاي پيج هاي مختلف اينستاگرام كه دنبال مي كرديم با هم صحبت ميكرديم. (البته من خيلي صفحات هنري و اينا رو دنبال نميكنم) اين گفتگو كردن درباره ي اتفاق ها خيلي به صميميت زوجين كمك ميكنه. باعث ميشه از فضاي مجازي و رسانه فاصله بگيرند و در محيط واقعي با هم گفتگو كنند. من براي استفاده از اينستاگرام زمان مشخص قرار دادم تا گوشي دستم مياد سراغش نرم. يه مرحله بعد خاموش كردن نوتيفيكيشن اينستاگرام بود تا با هر اشتراك گذاري و لايكي نرم سراغ اينستاگرام. اولين قدم بنظرم خاموش كردن واي فاي گوشي به مدت ٢ ساعت ست. امتحان كردنش شايد خيلي سخت باشه.
      براي شب هاي با هم بودن بايد برنامه ريزي كرد. نه فقط اينكه كنار هم تلويزيون نگاه كنيم يا گوشي به دست باشيم.
      يه فعاليت مشترك كه صميميت رو زياد كنه. انجام بازي هاي روميزي. باهم كتاب خوندن. هفته اي يك فيلم ديدن و انجام كارهاي ديگه اي كه هر زوجي با علاقه خودش ميتونه براي آن برنامه . بيان تجربيات ما خيلي طولاني شد.

علی رضا بابایی
      مشارکت کننده

سلام
      یکی از مهترین نکاتی که به ذهنم میرسه در استفاده از شبکه های اجتماعی اختلاف تصور از لذت و تفریح در مقایسه با واقعیته! شاید اصلی ترین ضربه ای که این شبکه ها می تواند بر زندگی مشترک داشته باشد این است که تصور از تفریح و لذت را می تواند به میزان چشمگیری با واقعیت تغییر دهد… که در این حالت افراد در حالی که در حال لذت بردن هستند اما چون تصورشان در این حوزه دچار اختلال شده است نمی توانند به استفاده کامل و حس مثبت آن تفریح برسنند.

الان تصور رایج(به عنوان مثال) از تفریح یک زن در فضای اینستاگرام احتمالا آب میوه طبیعی ورزش روزانه همراه با هزینه های جدی مثلا زمین اختصاصی تنیس یا بدمینتون، با لباس های برند و خاص… به شدت نمایش این مساله در فضای شبکه های اجتماعی پر رنگ است و این درحالیست که تفریح و حال خوش داشتن در زندگی دو نفره تنها به اینها محدود نمی شود.

خطر دیدن(صرف مرور) این صفحات حتا میتواند منجر به تغییر آرام و ناخودآگاه تصور در این موارد می شود و به همین دلیل صحبت درباره ی همین موارد می تواند عملا منجر به هدایت مصرف در خانواده و همچنین پیشگیری از آسیب های مورد نظر گردد.

نمایش 2 پاسخ رشته ها
  • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
عضویت در خبرنامه مرکز یادگیری میم
برای دریافت جدیدترین محتوای آموزشی و اطلاع از دوره‌های آموزشی می‌توانید در خبرنامه مرکز یادگیری میم عضو شوید.