پاسخ به: کنترل استفاده از گوشی در زندگی زناشویی
الهام اسماعیلی
مشارکت کننده

سلام
ما هم به عنوان يك زوج جوان فعال در حوزه ي رسانه با اين مشكل مواجه بوديم. همسرم به واسطه ي گروه هاي مختلف كاري كه در تلگرام داشت، هميشه آنلاين بود و هميشه در دسترس. اين مسئله موجب آزردگي خاطر من بود، خصوصاً ابتداي زندگي مشترك. تذكر دادن هم فايده اي نداشت و ميگفت كه كار دارم و به كارهام مي رسم. من از بيرون شاهد بودم كه كاري كه در گروه از ايشون وقت مي گرفت مثلاُ ٥ دقيقه بود و مابقي را در كانال هاي تلگرامي يا پيج هاي اينستاگرامي سر ميكرد تا همكار محترمش جوابش رو بده و او دوباره به كار برگرده و دوباره اين دور تكرار ميشد.
اما خودشون متوجه اين فرآيند نبودند. هميشه آنلاين بودند تا چيزي رو از دست ندهند. اين كار بنظرم فقط توهم آگاه بودن از همه چي و خبر دار بودن رو به آدم ميده. بعد از مدتي كه گوشي همسرم خراب شد و نشد مثل قبل آنلاين باشه و فيلتر شدن تلگرام هم مزيد بر علت شد. متوجه شديم كه خيلي هم چيزي رو از دست ندادند. براي اطلاع از اخبار، سايت هاي خبري رو چك مي كرديم. گروه هاي كاري محدود به ساعت خاصي شدند. همكارا مي دونستند كه از فلان ساعت به بعد آنلاين نيستند. اسكرول كردن در اينستاگرام رو كم كرديم. درباره ي پست ها و استوري هاي پيج هاي مختلف اينستاگرام كه دنبال مي كرديم با هم صحبت ميكرديم. (البته من خيلي صفحات هنري و اينا رو دنبال نميكنم) اين گفتگو كردن درباره ي اتفاق ها خيلي به صميميت زوجين كمك ميكنه. باعث ميشه از فضاي مجازي و رسانه فاصله بگيرند و در محيط واقعي با هم گفتگو كنند. من براي استفاده از اينستاگرام زمان مشخص قرار دادم تا گوشي دستم مياد سراغش نرم. يه مرحله بعد خاموش كردن نوتيفيكيشن اينستاگرام بود تا با هر اشتراك گذاري و لايكي نرم سراغ اينستاگرام. اولين قدم بنظرم خاموش كردن واي فاي گوشي به مدت ٢ ساعت ست. امتحان كردنش شايد خيلي سخت باشه.
براي شب هاي با هم بودن بايد برنامه ريزي كرد. نه فقط اينكه كنار هم تلويزيون نگاه كنيم يا گوشي به دست باشيم.
يه فعاليت مشترك كه صميميت رو زياد كنه. انجام بازي هاي روميزي. باهم كتاب خوندن. هفته اي يك فيلم ديدن و انجام كارهاي ديگه اي كه هر زوجي با علاقه خودش ميتونه براي آن برنامه . بيان تجربيات ما خيلي طولاني شد.

عضویت در خبرنامه مرکز یادگیری میم
برای دریافت جدیدترین محتوای آموزشی و اطلاع از دوره‌های آموزشی می‌توانید در خبرنامه مرکز یادگیری میم عضو شوید.