جامعه‌شناسی کودک

تاریخ شروع:
29 بهمن 1399
تاریخ پایان:
1 اردیبهشت 1400
ظرفیت:
92 نفر
هزینه:
50000 تومان
لینک کوتاه:
ثبت نام در دوره به اتمام رسیده است
طبقه‌بندی:

 

جلسه این هفته: آغازگران جامعه شناسی کودکی در ایران

کودک به‌عنوان عضوی از جامعه در همیشه‌ی تاریخ موردتوجه بوده و بسته به هر برهه تاریخی تعریفی خاص از آن ارائه شده است. فیلیپ آریه که یک مورخ اجتماعی است طرز فکرها درباره‌ی کودکان را ناشی از تغییرات تاریخی می‌داند و در نظر او کودکی به‌مثابه مفهومی وابسته به آن تغییرات شمرده شده است. ازاین‌رو می‌توان کودکی را اساساً مفهومی تاریخی دانست. کودک گاه در ارزش اقتصادی‌ای که برای خانواده داشته است معنا یافته و گاهی هم به دلیل نگرانی‌ها درباره‌ی فقر و بیماری، ارزش معنا دهی به زندگی والدین پیداکرده است.

بیشتر مطالعات اولیه جامعه‌شناختی در خصوص جامعه‌پذیری کودکان از نظریات مسلط در روانشناسی رشد متأثر بوده‌اند. نظریاتی که اغلب مورداستفاده جامعه شناسان قرار می‌گیرند، خصوصاً روایت‌های رفتارگرایانه، نقشی انفعالی را برای کودکان در نظر گرفته‌اند. در این نظریات، رشد مفهومی اساساً یک‌طرفه است و کودک با تشویق‌های والدین شروع به شکل‌گیری می‌کند.

نظریه‌های جامعه‌شناسانه کودکی باید خود را از این دکترین فردگرایانه که رشد اجتماعی کودکان را صرفاً به‌منزله‌ی درونی سازی مهارت‌ها و دانش بزرگ‌سالان می‌پندارد، رها سازند. از منظر جامعه‌شناختی، جامعه‌پذیری منحصر به سازگاری و درونی سازی نیست بلکه شامل فرآیندی از مناسب‌سازی، ابداع دوباره و بازتولید می‌شود.

سلسله وبینارهای تخصصی جامعه شناسی کودک در تلاش است تا کودک و کودکی را با نگاهی به بستر اجتماعی و زمینه‌ی تاریخ مورد بررسی و مداقه قرار دهد. همچنین چالش‌ها، موانع و مسائل تعریف کودکی، حقوق کودکان و سیاستگذاری نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت.

سرفصل‌ها به ترتیب جلسات:

  • رساله برتر با عنوان «جامعه شناسی کودکی در ایران
  • آغازگران جامعه شناسی کودکی در ایران
  • تبدیل کودک به اپژه در عرصه علم و دانش
  • سه‌گانه کودک، کودکی و حقوق کودک
  • حقوق کودک در ایران و جهان
  • مطالعات آسیب‌شناختی یا جامعه‌شناختی کودکی
  • نقدی بر منابع موجود در عرصه جامعه‌شناسی کودکی: به سوی منابع زمینه‌مند
  • شناسایی و معرفی گونه‌های سیاستگذاری‌های مرتبط با کودک در ایران
  • نقدی بر حوزه مدنی در رابطه با کودکان
  • محدوده سنی کودکی در ایران: چالش‌های موجود

دوره های آموزشی بصورت مجازی برگزار خواهد شد. پس از ثبت نام اولیه، نام شما به عنوان متقاضی شرکت در دوره ثبت خواهد شد و فرآیند برگزاری دوره از طریق گروه آموزشی مجموعه میم به اطلاع شما خواهد رسید.

مشخصات شرکت کننده، مطابق بااطلاعات حساب کاربری در لیست ثبت نام متقاضیان دوره درج خواهد شد.

عضویت در خبرنامه مرکز یادگیری میم
برای دریافت جدیدترین محتوای آموزشی و اطلاع از دوره‌های آموزشی می‌توانید در خبرنامه مرکز یادگیری میم عضو شوید.