کوچولو رو بخندون!

ساختار:
تاریخ انتشار:
۱۴ آبان ۱۳۹۹
بازدید:
1659 نفر
طبقه‌بندی:
مدت زمان:
6 دقیقه
مرجع:
دکتر زلیخا کمالی
پرتال بهزیستی / مهر ۱۳۹۸

بر هیچ‌کس پوشیده نیست که آینده‌ی هر سرزمینی در دستان کودکان آن کشور قرار دارد و برای ساختن آینده‌ای متعالی راه میانبری وجود ندارد؛ جز اینکه از ریشه و از کودکی به تربیت نسلی سالم و نیک‌اندیش مبتنی بر اخلاق و انسانیت بپردازیم که لازمه‌ی آن تربیت کودکانی شاد و خلاق است. امروزه موضوع پرورش کودکان شاد و خلاق دغدغه‌ی هر پدر و مادری است. شادی کودکان یعنی شادی نسل‌های آینده؛ یعنی پرورش نسلی پر انرژی و پویا که آینده‌ی میهن‌مان در دستان آنان است. والدین عزیز شما آموزگارِ آموزه‌های صلح و عشق و دوست داشتن به فرزندانتان هستید، پس شایسته است در این راه همت گمارید چرا که اگر اصول تربیتی را به درستی رعایت کنیم آینده در دستان کودکانی خواهد بود که رسم محبت و شادی را می دانند و آنرا نیز به همنوعان خود هدیه خواهند داد. کودکان مطلع غزلهای زیبای آغاز بشریت هستند .نسلی که اگر تربیت صحیح و منطقی و مبتنی بر علم و آگاهی بر روی آنان صورت گیرد ؛ بدون شک جامعه ای پویا و خلاق و انسانهای وارسته را به دنیا عرضه خواهد کرد که گاهی قادرند مرزهای موفقیت و پیشرفت را نه تنها در کشور خود بلکه در تمام کشورهای دیگر در نوردند .لازمه‌ی موفقیت کودکان هنر شاد بودن آنهاست که جهت دستیابی به این مهم به اصول تربیت کودک شاد و خلاق اشاره خواهد شد.

برای داشتن کودکی شاد، خلاق و با اعتماد به نفس چه باید کرد؟

کودکانی که قادر به درک و شناخت احساسات و عواطف شاد درونیشان هستند، بدون شک می‏توانند آن را در سراسر زندگی خود حفظ کنند. شادی کودکان موجب تقویت روحیه، خلاقیت، انگیزه‏، عزت نفس و پایداری آنان می‏ شود. در ادامه نکاتی جهت خلق نشاط و شادی در کودک را یادآور می‌شوم که والدین می‏توانند با استفاده از روش‏های ساده شادی و نشاط را در وجود فرزندانشان زنده نگهدارند.

1- جست‌وخیز و بازی با کودک را فراموش نکنید؛ زیرا بازی، روحیه‌ی نشاط را در کودک بالا می‌برد. بازی کردن به کودکان، کشف دنیا، قوانین طبیعت و تفکر در پیرامون زندگی را می‌آموزد. آنها توانایی‌های خود را در بازی‌ها می‌سنجند که هیچ علمی آن را به کودکان نخواهد آموخت. کودکی که به اجبار والدین به جای بازی و تحرک و شادی پشت میز کلاس زبان می‌نشیند، کودکی که به جای گرفتن مداد رنگی برای نقاشی و خط‌خطی کردن، الفبا را می‌آموزد، رشد سالم روانی را که بین یک تا شش سالگی اول زندگی باید اتفاق بیفتد را از دست می‌دهد. کودک دانشمند امروز، انسان مضطرب فرداست که شانس پیشرفت در بسیاری از زمینه‌های احساسی را از دست خواهد داد.

2- با کودکتان با صدای بلند بخندید، لطیفه بگویید، داستان‏های طنزدار و خنده ‏دار بخوانید، ترانه‏های شاد زمزمه کنید و به دنبال سرگرمی‏های شادکننده باشید. خنده موجب کاهش فشارهای روانی میگردد و همچنین باعث می‏شود که اکسیژن بیشتری به مغز و بدن برسد.

3- کودکان موفق، کودکانی شادند و کودکان شاد، کودکانی موفق هستند. اگر قصدتان فراهم آوردن یک زندگی توام با تلاش و کوشش است، سعی کنید عاداتی را در فرزندتان تقویت کنید که روحیه‌ی تحمّل و مقاومت را در او بالا ببرد.

4- کمک کردن و حمایت کردن را به کودک بیاموزید. هر کودکی برای اینکه احساس ارزشمندی کند، نیازمند حسّ تعلّق نسبت به گروهی است که در آن زندگی می‏کند. از فرزندتان بخواهید تا اسباب بازی‏های قدیمی و وسایلی را که مدت‏هاست به سراغشان نرفته، به بچه‏های مستمندی که می‏شناسد، هدیه دهد.

5- محیط خانواده را گرم و شاد نگه دارید تا کودک احساس امنیت نماید. روابط محبت‌آمیز همراه با احترام و پذیرش می تواند شادی را دو چندان کند .

6- تشویق فرزندتان را به عنوان یک اصل تربیتی شگفت انگیز مد نظر قرار دهید. وقتی که فرزندتان در انجام کاری موفق شده و توانسته است که به هدفش برسد، سعی کنید با یافتن کلمات و جملاتی که شادی و هیجان شما را از پیروزی و موفقیت او نشان می‏دهد، او را تشویق و حمایت کنید. این گونه تشویق نمودن موجب تقویت حسّ شایستگی و ارزشمندی فرزندتان می‏شوند ولی مراقب باشید که تشویق‏ها بیش از حدّ لازم نباشد.

7- پرداختن به علائق و نیازهای درونی راه را برای تخلیه هیجانی و کسب آرامش برای فرزندتان بازتر می کند . بنابراین به جای اجبار و تحمیل خواسته ها و علائق خود، اجازه دهید او درونش را بشناسد و پرورش دهد .

8- به صحبت فرزندتان فعالانه گوش دهید و به او توجه کافی نمایید و به او و سخنانش احترام بگذارید. کودکانی که احساسات بهتری نسبت به خود و عزت نفس بالاتری دارند شادتر زندگی می کنند. پر واضح است که هر پدر و مادری دوست دارد که فرزندشان بهترین باشد اما باید به استعدادها و توانایی‏های بچه‌ها نیز توجه کرد.

9- روش حل مساله را به فرزند خود یاد بدهید. از بستن بند کفش گرفته تا عبور بی‏خطر از خیابان، از غذا خوردن گرفته تا یافتن جواب مساله ریاضی، همگی از جمله آموزش‏هایی هستند که هر پدر و مادری برای رسیدن فرزند به استقلال فردی به او باید بیاموزند.

10- امکان درخشیدن را به کودک بدهید. هر کودکی توانایی و استعداد خاصی دارد. آیا او کتاب خواندن را دوست دارد؟ اگر چنین است در این صورت می‏توانید به او اجازه دهید زمانی که شما مشغول کارهای خانه هستید برایتان کتاب بخواند. و یا اگر به باغبانی علاقه نشان می‌دهد آبیاری گل و درخت‌ها را به او بسپارید و یا به او کمک کنید تا گیاهی بکارد. از سپردن مسئولیت های کوچک به او غافل نشوید.

در پایان می‌توان گفت، امروزه رسالت جامعه‌ی ما فرهنگ‌سازی در جهت داشتن کودکانی سرشار از عشق و امید به آینده‌ای روشن و فراهم نمودن بستر لازم برای رشد و شکوفایی این منبع عظیم و سرشار می باشد که امید است با همکاری و همیاری و هم اندیشی همه متولیان امر چون سازمان بهزیستی و آموزش و پرورش و کانونهای پرورش فکری کودکان و نوجوانان و سایر ارگانهای ذیربط و همچنین خانواده‌های عزیز این مهم محقق گردد.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:
لوگوی مرکز یادگیری میم
عنوان مقاله: کوچولو رو بخندون!
لینک مقاله: https://mimttc.ir/?p=703
عضویت در خبرنامه مرکز یادگیری میم
برای دریافت جدیدترین محتوای آموزشی و اطلاع از دوره‌های آموزشی می‌توانید در خبرنامه مرکز یادگیری میم عضو شوید.